„Atviros dienos kaime 2024“: pažintis su gyvuoju ūkiu Radviliškio krašte

Gegužės mėnuo Radviliškio krašte – pilnas renginių ir malonių susitikimų. Jei gegužės 11–12 visų lauks Burbiškio dvaro tulpių žydėjimo šventė, tai po savaitės, gegužės 17–19 dienomis, visų keliai ves grožėtis gamta. Aštuntus metus iš eilės organizuojama iniciatyva „Atviros dienos kaime“, kaip ir kasmet, suburs įvairiausius ūkius, muziejus, dvarus, sodybas, bendruomenių centrus ir kitokius įdomius objektus, kurie savo duris atvers lankytojams. Ir ne tik atvers duris, tačiau ir pasiūlys galybę įvairiausių pramogų, edukacijų, ekskursijų ir degustacijų.

 

Radviliškio krašte duris lankytojams plačiai atvers Raudonkalnis – pirtininkų rojus. Kaimo turizmo sodyboje nuomojama lietuviška ir turkiška pirtis, kubilas, teikiamos pirtininkų paslaugos, atliekamos SPA procedūros. Sodybos šeimininkai Daiva ir Aurimas Veseckai yra lietuviškos pirties mylėtojai ir propaguotojai. Jie aktyviai dalyvauja Lietuviškos pirties bičiulių veikloje.

Iniciatyvos „Atviros dienos kaime“ metu pirties mylėtojų laukia specialus pasiūlymas: gegužės 19 d. 16 val. lankytojai kviečiami į pirties programą „Pažink lietuvišką pirtį“, kurios metu bus galima pasimėgauti švelniu garu, aromatais, trinsimės druska, vanotis. Pirtininkai kvies geriau pažinti pirties privalumus. Registracija telefonu +37061447957 būtina, kaina 20 Eur/asm.

Skėmių traktierius akcijos dienomis lankytojus kviečia dalyvauti edukacinėse programose bei pietums užsisakyti senovinį mėsos šmotą su troškintais raugintais kopūstais. Svečiai galės pasigaminti sveikuoliškų ar senovinių patiekalų, dalyvauti varškės sūrių, pečiuje keptos naminės duonos ir užtepėlių degustacijoje bei įsigyti lauktuvių. Būtina išankstinė registracija +37061008417.

Panekelpių kaimas – tai dviejų upių santakoje, šimtamečių liepų kaimynystėje esančios sodybos erdvės – kluonas, svirnas bei beveik hektaro senųjų obelų sodas, skirtos ramiam poilsiui bei nedidelėms jaukioms šeimos šventėms gamtoje. Pirtis, valtis, irklentės, laužavietė, tinklinio aikštelė sode, edukacinės veiklos vaikams, produktų iš sodyboje augančių augalų degustacija.

Šioje ūkininko sodyboje galima susipažinti su ūkyje auginamomis kultūromis, išmokti atskirti kviečius nuo miežių, rapsus nuo kviečių, galima patiems išsispausti rapsų aliejų, pasigaminti kviečių želmenų augintinį.

Akcijos metu Panekelpių kaimas kviečia kartu pasimėgauti pavasarėjančiais Panekelpiais ir išragauti tai, kas pagaminta iš vietoje klestinčio sodo augalų:

užsitepti sodybos liepų alėjoje augančio meškinio česnako sviesto ant ankstų rytą krosnyje iškeptos naminio raugo duonos;

įsitaisius patogiai pievoje ar ant liepto sumerkus kojas į vandenį, gurkšnoti šeivamedžio žiedų sirupo gėrimą, pagamintą iš sodybos pakrantėje augančių šeivamedžių žiedų.

Ir dar – bus galima ne tik apžiūrėti, kaip atrodo meškinis česnakas, paragauti tiek patį augalo lapą, tiek su juo ruoštą sviestą. Sodybos šeimininkai parodys, kaip gaminamas meškinio česnako sviestas.

Be to, sodyboje lankytojai galės degustuoti ir įsigyti Pociūnėlių miestelio bendruomenės augintos bei ruoštos produkcijos „Kaimiškos gėrybės iš Pociūnėlių“ (arbatos, cukatai, daržovių mišiniai, prieskoniai).

Svečiai laukiami gegužės 17 d., penktadienį, 12–18 val., žolelių sviesto gaminimo edukacinė programa –16 val.

Išankstinė registracija būtina el. paštu [email protected] arba telefonu +370 614 56637.

Sodyba „Molinė saulėgrąža“ populiariausia tada, kai pražysta 30 arų (virš 100 veislių) saulėgrąžų laukas – rugpjūčio 01–rugsėjo 30 dienomis. Saulėgrąžų laukas atviras visą parą, čia darbo valandų nėra, iš anksto registruotis atvykimui nereikia.

Atrodytų, kad saulėgrąžų laukai turi matytis iš toli, bet sodybos šeimininkai pateikia informaciją, kaip juos rasti: važiuojant keliu Šiauliai–Panevėžys reikia pasukti į šalutinį kelią vedantį link Burbiškio dvaro (Radviliškio raj.). Pavažiavus nuo pagrindinio kelio 500 metrų – kairėje pusėje matosi saulėgrąžų laukas.

O kol reikia palaukti didelių, vasaros pabaigą pranešančių, žiedų, lankytojai gali aplankyti ąsočių ir puodynių muziejų. Piligrimai čia gali rinktis nakvynę moliniame pastate.

Gegužės 19 d. 10–15 val. sodyboje lauks chalvos skonio ledai, kurie nukels į žydinčių saulėgrąžų lauką. Taip pat saulėgrąžų žiedlapių arbata. Kiekvienas atvykęs turės progą pasėti į vazonėlį savo vardinę saulėgrąžą, kuri vėliau papuoš saulėgrąžų lauką. Atvykę pamatysite keramikinių ąsočių kolekciją. Būtina išankstinė registracija telefonu +37061282754.

Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centras įsikūręs moderno architektūrinio stiliaus Pakiršinio dvare, Baisogalos seniūnijoje. Dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII a., jo istorija susijusi su valdytojais Kerbedžiais.

Nuo 2011 m. vasaros kultūros namai tapo Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centru. Po etninės kultūros centro stogu susibūrė gausybė vietinių amatininkų, kurie kuria daug grožybių. Čia nuolat veikia nemokamas tautodailės muziejus – keramikinių puodynių, megztų pirštinių, odos gaminių, medžio drožybos skulptūrų ir t. t.

Dvare kasmet organizuojamas jau tradiciniu tapęs „Šaltibarščių gaminimo čempionatas“.

Dvaras akcijos metu, gegužės 17 d. 10–16 valandomis, kviečia apsilankyti ir atrasti moderno architektūros stiliaus dvarą, didelį parką, šaltibarščių alėją, Radviliškio krašto tautodailininkų ir amatininkų darbų kolekciją–parodą. Lankytojai bus vaišinami žolelių arbata su medumi, galės pasigaminti suktą, lietą natūralaus vaško žvakę. Norintys galės pasigaminti šiaudinį namų papuošimą – reketuką (tai viena iš šiaudinio sodo dalių).

 

Daugiau informacijos apie „Atviros dienos kaime“: https://www.atostogoskaime.lt/atviros-dienos-kaime

Atsiliepimai

Komentuoti